بلاگ

سرمایه گذاری خطر پذیر شرکتی (CVC)

 

سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی به چه نوع سرمایه گذاری ای گفته می شود ؟

 

سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی (CVC) روشی از سرمایه گذاری بوده که در روند آن شرکت‌های بزرگ به طور مستقیم روی استارتاپ ها(کسب و کارهای نوپا) سرمایه‌گذاری کرده ودر مقابل در بخشی از سهام استارتاپ با آنها شریک می شوند. با علم بر اینکه شرکت های نو پا در حال تغییر قوانین بازار و ابداع قوانین جدید هستند و شیوه های نو آوری در شرکت های بزرگ در حال تغییر است امروزه یکی از روش های سرمایه گذاری،سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی یا همان Corporate Venture Capital است.از نقاط مثبت این همکاری برای استارتاپ ها می توان علاوه بر دریافت سرمایه به استفاده از نیروهای متخصص داخلی شرکت در زمینه ی حل مسائل فنی، دریافت مشاوره درخصوص اتخاذ تصمیمات استراتژیک اشاره کرد.

 

 

 

 

تفاوت VC  و CVC ؟

 CVCنوعی از VC بوده که منابع مالی آن به طور مستقیم توسط شرکت های بزرگ تامین می شود که معمولا در کسب و کار های مرتبط با حوزه فعالیت آن شرکت انجام می پذیرد. در دوران کنونی هدف اصلی از این نوع سرمایه گذاری به دست آوردن مزیت رقابتی و یا دسترسی به شرکت‌های نوآور و خلاق است.جدول زیر جزییات بیشتری را شرح می دهد:

 

 

 

 


 

 

 

استراتژی سرمایه گذاری شرکتی ؟

 

اگر بخواهیم سرمایه گذاران خطرپذیر شرکتی  را با سرمایه گذاران دوران های گذشته که به دنبال مالکیت بخش اعظمی از سود استارتاپ بودند مقایسه کنیم، سرمایه گذاران خطرپذیر شرکتی شریک شدن در  بخشی از سهام استارتاپ را مدنظر داشته و این همکاری دوجانبه را به گونه ای آغاز میکنند که تیم مرکزی استارتاپ در اتخاذ تصمیم‌های استراتژیک مدیریتی خود، استقلال مطلوب را داشته باشد.

لازم به ذکر است که سرمایه گذاران خطرپذیر شرکتی توجه خاص خود را علاوه بر کسب سود مالی ،متوجه اهداف استراتژیک استارتاپ ها نیز کرده و در این زمینه با در اختیار قرار دادن نیروهای متخصص خود میتوانند به رشد هر چه بیشتر استارتاپ ها کمک کنند.

در نهایت،سرمایه گذاران خطرپذیر شرکتی با ورود به بازارهای جدید رقابتی،اهداف جدیدی را برای شرکت خود تعیین کرده که این میتواند آنان را در کسب سود بیشتر یاری رساند.

در جدول ذیل به اختصار به رابطه ی دوسویه ی CVC و استارتاپ اشاره شده است:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سرمایه گذاران خطرپذیر شرکتی در چه مرحله ای از استارتاپ ورود میکنند؟

 

1.سرمایه گذاری در مرحله بذری(seed)

گروهی از شرکت های نوپایی که چندی از شروع فعالیتشان نگذشته و برای شروع نیاز به سرمایه ای کلان دارند.نکته ی پرریسک درخصوص سرمایه گذاری بر روی این نوع کسب و کارها این است که آنها هنوز به مرحله فروش نرسیده اند.

2.سرمایه گذاری در مرحله رشد(growth)

در این مرحله استارتاپ ها برای به دست آوردن هزینه های جاری کسب و کار خود نیاز به سرمایه دارند تا با تکمیل اهداف مرحله ای خود مجددا جذب سرمایه کنند.پول تزریق شده مقدار کمی داشته از این رو ممکن است به صورت سهام جایگزین شود .از آنجایی که این مرحله از کسب و کار نوپا جزو پرریسک ترین مراحل است از این رو بیشتر سرمایه گذاران تا زمانی که استارتاپ به مرحله ثبات نسبی نرسیده صبر کرده ودر مرحله ی بعد سرمایه گذاری می کنند.

3.سرمایه گذاری در مرحله گسترش(expansion)

در این مرحله استارتاپ به تولید محصول جدید رسیده از این رو سرمایه گذاری در این مرحله میتواند ریسک کمتری در بر داشته باشد.

 

 

 

 

نمونه هایی از شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر خارجی ؟

شرکت های ذیل نمونه هایی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه گذاری خطرپذیر هستند:

 

 

 

 

 

نمونه هایی از شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر داخلی ؟

به عنوان مثال از نمونه شرکت های خطرپذیر شرکتی میتوان به هلدینگ طرفه نگار ( مرکز نوآوری و کارافرینی طرفه نگار) اشاره کرد که در این زمینه اقدامات قابل توجهی انجام داده است.

/html>